Rusza kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”. Konkurs może poszczycić się wieloletnią tradycją. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

O miano laureatów i wyróżnionych  ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i  konsekwentnie prowadzą działania - badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane - celem utrzymania w jak najlepszym stanie obiektów, nad którymi sprawują pieczę. Konkurs ma na celu promocję właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorców w zakresie opieki nad zabytkami oraz ich użytkowania i zagospodarowania.

Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” rozpatrywane będą w następujących kategoriach:

 1. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
 2. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);
 3. Adaptacja obiektów zabytkowych;
 4. Architektura i budownictwo drewniane;
 5. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne);
 6. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Pełny skład Jury konkursu "Zabytek Zadbany":

 1. Mariusz Czuba
 2. dr Mikołaj Getka-Kenig
 3. dr Małgorzata Gwiazdowska
 4. dr inż. arch. Jan Janczykowski
 5. dr Adam Jankiewicz
 6. prof. dr hab. Andrzej Koss
 7. dr hab. Katarzyna Zalasińska

 

Prawo do składania zgłoszeń mają właściciele zabytków, ich posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków, kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków lub konserwatorzy samorządowi. Udział w konkursie jest otwarty i bezpłatny, termin składania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2021 r.

 

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres sekretariatu konkursu:

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Oddział Terenowy Olsztyn

ul. 11 Listopada 4

10-104 Olsztyn

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: 89 521 26 87

Szczegóły dotyczące procedury konkursowej oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

https://nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Zabytek_zadbany/

 

Zabytek Zadbany 2021