W niedzielę 2 lutego, w świetlicy wiejskiej w Nowoberezowie, miało miejsce spotkanie poświęcone historii nowoberezowskiej wsi i jej mieszkańców.

Podczas pierwszej części spotkania, prelegent - Adrian Kazimiruk - przedstawił licznie zgromadzonym słuchaczom, najważniejsze fakty i ciekawostki z ponad 400-letniej historii Nowoberezowa. Dzięki do tej pory przeprowadzonym badaniom historycznym udało się ustalić wiele ważnych informacji, takich jak: czas powstania wsi, moment budowy pierwszej świątyni czy pochodzenie kultywowanych do dziś tradycji. Dopełnieniem wystąpienia była prezentacja najważniejszych, zachowanych materiałów archiwalnych, które zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio dotyczą historii Nowoberezowa i miejscowej parafii. 

Z kolei druga część spotkania to pokaz kilkudziesięciu fotografii obrazujących losy mieszkańców wsi i okolic. O każdej z nich opowiadała Hanna M. Poznańska - pomysłodawczyni spotkania i badaczka dziejów mieszkańców wsi. Niezwykle cenne okazały się spostrzeżenia wielu osób obecnych na sali, którzy na prezentowanych zdjęciach odnajdywali swoich bliskich i znajomych. To dzięki tym uwagom, pomocy i chęci podzielenia się rodzinnymi historiami, możliwe jest uzyskanie jeszcze dokładniejszych informacji o życiu i losach ówczesnych mieszkańców Nowoberezowa. 

Spotkanie to kolejny przystanek, w drodze do wydania publikacji o naszej lokalnej historii - tej lokalnej i namacalnej, dotykającej losów ludzi żyjących tu od pokoleń.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zdecydowali się udostępnić i opowiedzieć o swoich rodzinnych fotografiach. Wyrazy wdzięczności kierowane są również do Urzędu Gminy Hajnówka, który wsparł lokalną inicjatywę, udostępniając sprzęt oraz salę w świetlicy wiejskiej.

Jednocześnie apelujemy o pomoc w dalszych badaniach. Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które chcą podzielić się swoimi fotografiami oraz historiami o wsi i mieszkańcach Nowoberezowa. 

 

Kontakt:

Hanna M. Poznańska - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie - tel. 85 6864485 / Facebook.com/Parafia.Nowoberezowo

Tekst: Hanna M. Poznańska

Fot. Adrian Kazimiruk